پرسش های شما

سلول هاي خورشيدي چگونه برق توليد مي کنند؟

سلول هاي فوتوولتائيک به عنوان توليد کننده مستقيم جريان DC به وسيله نور خورشيد مي باشند. وقتي فوتون هاي نور به سلول خورشيدي برخورد مي کنند به الکترون هاي آزاد در کريستال سيليکون برخورد نموده و آن ها را به مدار خارجي (باتري، اينورتور و...) مي راند و از سوي ديگر سلول وارد شده تا اين فرايند دوباره تکرار شود.


آيا سلول هاي خورشيدي در هر نقطه اي کار مي کنند؟

سلول هاي خورشيدي در همه نقاط کار مي کنند و در بعضي نقاط بهتر کار مي کنند. تابش خورشيد پارامتري براي اندازه گيري قدرت خورشيدي بر روي سطح زمين بوده و حداکثر آن حدود 1000 وات بر متر مربع مي باشد.


اینورتر چیست ؟

اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم(DC) را به جریان متناوب(AC) تبدیل می کند. جریانAC تبدیل شده می تواند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود
اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریانAC از منابع  DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.


پانل های خورشیدی چگونه برق تولید می کنند ؟

یک پانل خورشیدی از تعدادی سلول تشکیل شده است. این سلول ها از مواد نیمه هادی ساخته می شوند و در صورت قرارگیری در معرض نور آن را به راحتی و با راندمان بالا جذب می کنند. غالبا ماده مورد استفاده از بلورهای سیلیکونی  تشکیل شده است که در چندین لایه پوشش محافظ شفاف روی آن کشیده می شود و پشت آن با مواد پلیمری پوشانیده می شود. لایه رویی بار الکتریکی منفی و لایه زیری بار الکتریکی مثبت دارد. هنگامی که نور خورشید به سلول برخورد می کند باعث می شود لایه های سیلیکون شروع به از دست دادن الکترون بنمایند. بدلیل داشتن بار مخالف، الکترون ها از لایه بالایی سلول به لایه پایینی آن می روند و در طی عبور از این چرخه انرژی آن ها به الکتریسیته تبدیل می شود.


آیا موقعیت جغرافیایی و محل سکونت روی میزان انرژی حاصل از پانل های خورشیدی اثر گذار می باشد؟

بله، اثر گذار است. پانل های خورشیدی در تمامی نقاط جهان کار می کنند ولی همانطور که انتظار می رود میزان تابش روی میزان خروجی آنها تاثیر گذار می باشد. برخی نقاط جهان نسبت به سایر نقاط ساعات تابش طولانی تری و شدت تابش بیشتری دارند. مثلا دو پانل خورشیدی در نظر بگیرید که یکی در کانادا و دیگری در مکزیک نصب شده است. پانلی که در کانادا نصب شده انرژی کمتری نسبت به پانلی که در مکزیک نصب شده است تولید می کند بنابراین برای تولید یک مقدار برق مشخص پانلی که در کانادا نصب شده می بایست بزرگتر باشد.


آیا سلول های خورشیدی انرژی را در خود ذخیره می کنند؟

خیر سلول های خورشیدی تنها نور خورشید را به جریان الکتریکی تبدیل می کنند که بایستی یا به محض تولید به مصرف برسد و یا در باتری هایی ذخیره شود.


آیا سیستم های تولید برق خورشیدی بی خطر هستند؟

بلی. ماده اصلی تشکیل دهنده سلول های خورشیدی سیلیکون می باشد که ماده اصلی تشکیل دهنده ماسه است و علاوه بر آن هیچ نوع دود یا سمی از سیستم خارج نمی شود. برقی که در پانل های خورشیدی تولید می شود کاملا مشابه برقی است که در نیروگاه تولید شده و در پریز برق منازل توزیع می شود.


یک سیستم فتوولتائیک از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یک سیستم فتوولتائیک از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند ازتعدادی سلول فتوولتائیک، یک یا چند باتری، یک رگولاتور  بار يا يك كنترلر براي سيستم هاي مستقل، يك اينورتور براي سيتم هاي اتصال به شبكه و زماني كه جريان متناوب ACبيش از جريان DCمورد نياز است؛ سيم ها و اتصالات برقي، قاب ها و گيره هاي نصب.طراحی و بهینه سازی سایت توسط پارسیان جم